دوستان
آخرین مطالب
امکانات جانبی
 


کارد آشپزخانه از ملزومات هر آشپزخانه ای است. برای هر کاری هم یک کارد خاص با اندازه و شکل مخصوص لازم است تا کارها راحت تر انجام شوند. به همین خاطر انواع کارد آشپزخانه رواج پیدا کردند. کافی است سری به فروشگاه های لوازم آشپزخانه بزنید تا کاردها را درمارک ها، طرح ها و شکل های مختلف ببینید. برای آشنایی با انواع کارد های آشپزخانه می توانید «راهنمای کاردهای آشپزخانه»را مطالعه کنید.
اما این ست کارد، نمونه ای منحصر به فرد است که بر پایه اصول ریاضی و دنباله معروف فیبوناچی طراحی و ساخته شده است. این ۴ کارد استیل که هر کدام کاربرد خاصی دارند، قالب یکدیگر هستند و در نهایت در یک قاب قرار می گیرند که این قاب، بسته به سفارش از جنس استیل یا چوب می باشد.


دنباله فیبوناچی چه دخالتی در طراحی اینها داشته است؟

همانطور که احتمالاً می دانید دنباله فیبوناچی با دو عضو 0 و 1 شروع می شود و اعداد بعدی با جمع دو عدد آخر تولید می شوند. برای مثال ۱۰ عضو اول این دنباله از این ارقام ساخته شده است:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34
همانطور که در تصویر بالا مشخص است، مربع ها و دایره ها در تصویر وجود دارد. طول ضلع مربع ها و شعاع دوایر تصویر فوق بر اساس اعداد فیبوناچی انتخاب شده و مرکز دایرهای تصویر هم بر روی یک مارپیچ قرار گرفته که به مارپیچ طلایی معروف است.  

طراح این کارد ها از طریق زوایا و منحنی های ایجاد شده، نقاط برش و اتصال این ست کارد را مشخص کرده است.
به هر حال اگر هوس کرده اید یک ست از این کاردها داشته باشید، باید بدانید که آنها اصلاً ارزان نیستند. قیمت ست تمام استیل چیزی حدود ۹۲۰ دلار و ست با پایه ی چوبی نزدیک به ۴۹۰ دلار است که برای سری کارد، قیمت بالایی است.

منبع : نارنجین : محسن تورنگ
ت : جمعه 18 تیر‌ماه سال 1389
 
موضوعات
آرشیو مطالب
امکانات جانبی